Info  

  Päevik  

  Eksponaadid  

  Fotogalerii  

  Punane Raamat  

  Muud huvitavat  

  Järva-Jaani vanatehnika muuseumide keskus  

  Facebook  

  jaanuar 2019  

  detsember 2018  

  november 2018  

  Kõik pealkirjad  
  Otsi:  

PÄEVIK

Päästetehnika kogu täienes viie sõidukiga


16. oktoober 2018, umbes kell 22:24:00
Sissekanne: #5881

17. oktoober 2018 läheb Järva-Jaani Vanatehnika varjupaiga ajalukku päevana, mil kogu täienes tervelt nelja päästeteenistuse põhiauto ja lisaks ühe paakauto võrra. Päästeametis enam kasutust mitteleidnud sõidukid, millele ka teisi huvilisi ei leidunud, annetati hea meelega säilitamiseks tulevastele põlvedele.

Need viis sõidukit on järgmised:

Eksponaat nr. 458 - Scania L81 kingiti 2000. aastal Rootsi Norrtälje kommuunilt tollasele Hiiumaa Päästeteenistusele ning oli kasutuses nii Kärdla kui Käina komandodes. Viimased kümmekond aastat pruugiti sõidukit Kärdla komando/Hiiumaa piirkonna reservpõhiautona ning seoses uuema tehnika kasutusse võtuga jäi sõiduk riiklikul tasandil üleliigseks.

Eksponaat nr. 459 saab Varjupaigas kokku sarnase eksponaadiga nr. 429. Hollandi kerefirma Doeschot-Rosenbauer poolt päästesõidukiks ehitatud 1987. aasta Iveco Magirus oli pikka aega teenistuses Amsterdami kutselises tuletõrjes, 2005. aastal aga osteti auto Eestisse ning kuni läinud aastani oli sõiduk kasutuses esialgu Tartu, hiljem aga Valga komando reservpõhiautona.

460. eksponaadiks sai 2005. aastal Rootsist Väike-Maarja päästekomandole soetatud põhiauto Volvo F7. Väike-Maarja komandos kasutati sõidukit paar aastat, mil uuema tehnika kasutada saamise järel anti sõiduk üle Mäetaguse (Iisaku) komandole. 2008 sai Iisaku komando omakorda uue põhiauto ning Volvo anti Jõhvi komandole Jõhvi, Kohtla-Järve ja Kiviõli piirkonna reservautoks kutsungiga Jõhvi 13. Ka Jõhvis lõppes auto teenistus umbes aasta eest, pärast Päästeametile uute põhiautode ostmist, mis lubas kasutusse võtta uuemad reservautod.

Uute eksponaatide naelaks on aga ligemale kümme aastat Varjupaiga huviorbiidis olnud Sisu SB140. Soomes 1981. aastal autobussi (!) šassiil ehitatud, kuuekohalise kabiini ja 3000-liitrise veepaagiga tuletõrjeauto oli pikka aega kasutuses Salo linnas. 2004 ostis sõiduki Häädemeeste komando jaoks tollane Pärnumaa Päästeteenistus. 2008. aastal sai ka Häädemeeste komando omale uuema põhiauto ning Sisu anti kasutada Kihnu saarele. 2017. aasta lõpus toodi Kihnu komandole teenistusse aga tuntavalt uuem MAN põhiauto ning Sisu kasutusvajadus kadus. Eestis ainulaadne ja ka Soomes vähelevinud tüüpi sõiduk on seljuures oma 37 eluaasta jooksul läbi sõitnud ainult 9900 kilomeetrit!!

Samuti annetati Varjupaigale 1973. aastal valmistatud endine Alatskivi komando paakauto Scania LS110, mis oli Eestis teenistuses 2005. aastast kuni selle aasta kevadeni, mil Alatskivi komando sai kasutada uue paakauto.

Järva-Jaani Vanatehnika varjupaik tänab Päästeametit sõidukite annetamise eest.

Sisu SB140 2009 Kihnus
Sisu SB140 2009 Kihnus
Foto: Siim Sülla

 Eksponaadi info

 

Filmioperaatori tõstuki aktsioon jätkub


26. august 2018, umbes kell 11:14:44
Sissekanne: #5880

Kuna juuli lõpus välja kuulutatud aktsioon augustikuistel Järva-Jaani Vanatehnika varjupaiga suurüritustel (killavoor ning filmilindifestival) raha kogumiseks eksponaadi nr. 456 (endine Tallinnfilmi operaatoritõstuk) deponeeringust välja ostmiseks ei andnud soovitud tulemusi, jätkub aktsioon nii Vanatehnika varjupaigas kui ka samaaegselt Internetis.

Sõiduk on läbi sõitnud 14000 kilomeetrit ja on heas korras. Kavas on 2019-2020. aastal, uue muuseumikeskuse valmimisel sõiduk panna Järva-Jaani kinomuuseumis aukohale, eelnevalt ka seda korrastades.

Olgu siinkohal lisatud ka pangakonto rekvisiidid:

Saaja Järva-Jaani Tuletõrje Selts
Swedbank, EE902200221049684062
Selgitus: Filmioperaatori tõstuk

Täiendavate küsimuste korral saab lisainfot küsida Tuve Kärnerilt (5149485, tuve@jjaani.ee).

Järva-Jaani vanatehnika varjupaik tänab juba seniseid annetajaid: Tuve Kärner, Vello Virks, Vello Kolnes, Eno Hermann, Mati Räli, Olev Arvisto, Maarja Savan ning paljud anonüümsed annetajad nii killavoori kui ka filmilindifestivali ajal!

 Eksponaadi info

 

Aktsioon filmioperaatori tõstuki soetamiseks


1. august 2018, umbes kell 22:06:12
Auto, mis osalenud paljude Eesti filmide loomisel
Sissekanne: #5879

Paralleelselt augustikuiste killavoori ja filmilindifestivaliga on Järva-Jaani Vanatehnika Varjupaigal plaanis teha ka üks pisut teistsugune aktsioon: juba Varjupaigas deponeerituna asuv filmioperaatori tõstukauto GAZ-52, mis on nii tervikuna kui ka tõstuki kujul olulist rolli mänginud paljude Tallinnfilmi linateoste valmimisel, on soov välja osta! Nimetatud kahel üritusel pargib auto platsil aukohal ning tema kõrvale asetatakse korjanduskarp, kuid samas saab teha ka ülekande pangakontole:

Saaja Järva-Jaani Tuletõrje Selts
Swedbank, EE902200221049684062
Selgitus: Filmioperaatori tõstuk

Täiendavate küsimuste korral saab lisainfot küsida Tuve Kärnerilt (5149485, tuve@jjaani.ee)

Aktsiooni kogumise siht on 2500.- ja sellest on vähemalt 175.- juba olemas. Väljaostu järel on sõiduk plaanis ka väliselt korrastada ning kinomuuseumi eksponaadina välja panna.

Vaata ka lisa "Järva Teatajast"!

Filmioperaatori tõstuk GAZ
Filmioperaatori tõstuk GAZ
Foto: Mati Räli

 Eksponaadi info

 

Väikesõidukite ja kummaliste kulgurite killavoor - juba 4. augustil


15. juuli 2018, umbes kell 22:53:02
Sissekanne: #5878

4. augustil 2018 leiab Järva-Jaanis aset järjekordne vanatehnika killavoor, mille juhtmotiiviks on aastal 2018 väikesõidukid (eeskätt Maanteeameti liiklusregistri tähenduses L-, M1- ja N1-kategooria esindajad), kuid samamoodi on väga oodatud ka erinevad kummalised kulgurid ning muu tehnika.

Laupäeva, 4. augusti päev saab Järva-Jaanis alguse kella 10-st, mil kogunetakse tehnikaga alevi keskväljakule. Paraad algab traditsiooniliselt kell 12.

Sõidukiga killavooril osalejatel palume enda sõiduk kindlasti registreerida siin (link "Registreerumine", täites vastava vormi). Osavõtt sõidukiga maksab 5 eurot.


 

Suure Kolli aktsioon õnnestus!


14. mai 2018, umbes kell 11:23:08
450. eksponaat purustas rekordeid
Sissekanne: #5877

12. mail 2018. a viidi teoks Auto-Moto foorumis, massimeedias ja Facebookis läbi viidud kogumisaktsiooni "Suur koll" lõppvaatus. Kõik senised aktsioonide rekordid purustanud, 1988. aastal Ukrainas valmistatud autorong on ühtlasi ka Varjupaiga juubelieksponaat - selle järjekorranumbriks sai 450!

Krementšugi autotehases valmistatud sadulveok ja Ždanovi (täna Mariupoli) masinatehases "Azovmaš" toodetud poolhaagis jõudis Eestisse NSVL lennuväe kaudu tõenäoliselt uuena ning oli kasutuses ilmselt Ämari, Tapa või Haapsalu sõjaväelennuväljal lennukikütuse veoks. Segastel riigikorra muutumise aegadel sattus sõiduk eraomandisse, viimased ligi 20 aastat seisis sõiduk Maardus, kus seda kasutati kütuseterminalis toodete vahelaona, pumbajaamana ja tehnoloogilise transpordivahendina.

2018. aasta alguses oli plaanis sõiduk vanarauaks viia, kuid Varjupaiga sõprade avastus viis edukalt lõppenud läbirääkimisteni kogumisaktsiooni tegemiseks sõiduki omandamiseks. Eesmärk 3000 eurot täideti ning sellele aitasid kaasa 85 vanatehnikahuvilist. Nii summa kui ka osalejate arvu poolest on tegu JJVV ajaloo rekordaktsiooniga - alates 2005. aastast on niiviisi vanarauahundi käest päästetud 33 sõidukit. Tegemist on ka esimese KrAZ-tüüpi sõidukiga Varjupaiga tehnikakogus.

Järva-Jaani Vanatehnika varjupaik tänab:

* hr. Kirill Sergejevit sõiduki soetamise võimaluse eest;
* hr Hannes Hannust sõiduki saadavusest info edastamise ja läbirääkimistel toetamise eest;
* ajakirjanikke Rein Sikku ja Birgit Itset meediakajastuse eest Maalehes ja Järva Teatajas;
* Eno Hermanni, Aivar Hermanni, Vello Virksi ja Veljo Indust äratoomise kaasabi eest;
* kõiki moraalseid kaasatoetajaid;

ja olulisimana:

* kõiki annetajaid:

- Tuve Kärner
- Vello Virks
- Mati Räli
- Joonas Kaljulaid
- Argo Ellisson
- Are Kurss
- Mart Bergmann
- Riho Urbalu
- Silver Kuik
- Mario Kummer
- Marko Jäetma
- Kaupo Rebane
- Urmas Halling
- Eno Hermann
- Toomas Arukask
- Oliver Meus
- Raivo Roosioks
- Enn Kuus
- Raido Elmat
- Paavo Prii
- Ahto Tanner
- Jarmo Nuutre
- Indrek Kendra
- Indrek Kääramees
- Jaanus Nilp
- Elmo Jõeleht
- Toivo Tõkke
- Tanel Jairus
- Margo Keerme
- Joosep Talts
- Kadrina Saunaklubi
- Aivo Põldaru
- Rait Mändla
- Heiki Lehtmaa
- Kalle Niit
- Meelis Aasma
- Mart Viljus
- Kalev Kivisild
- Taavi Toomsalu
- Marek Viljamaa
- Rainer Põld
- Klaus Rosenberg
- Peeter Lillevars
- Tarmo Vill
- Priit Värbu
- Gustav Laanemets
- Marko Koemets
- Rainer Rohtla
- Viivi Tamm
- Peeter Paist
- Allan Käro
- Kalev Saar
- Renno Jeerland
- Aia Põldpüü
- Kaido Soorsk
- Priit Kollo
- Marek Lendsaar
- Marek Mooste
- Tarvo Puusepp
- Mihkel Rähn
- Andres Allik
- Alar Karileet
- Hardi Tohvre
- Toomas Neubauer
- Kerri Piiskoppel
- Jaak Mitt
- Jörgen Kalle
- Kuuno Graf
- Martti Suur
- Gea Pentson
- Riho Raagner
- Evert Viisu
- Märt Jerve
- Tõnis Elvet
- Joonas Aru
- Sulev Aaslaid
- Hille Nugis
- Siiri Räisänen
- Miko Leesment
- Peeter Kivimäe
- Einar Lallo
- Roland Võõsa
- Virve Malm
- üks anonüümseks jääda soovinud toetaja.

VÄGA SUURED TÄNUD KÕIGILE!

Suur Koll JJVV väravas
Suur Koll JJVV väravas
Foto: Kerli Väisanen

 Eksponaadi info