Info  

  Päevik  

  Eksponaadid  

  Fotogalerii  

  Punane Raamat  

  Järva-Jaani vanatehnika muuseumide keskus  

  Facebook  

  juuni 2020  

  mai 2020  

  aprill 2020  

  Kõik pealkirjad  
  Otsi:  

PÄEVIK

Varjupaiga välialad on avatud


25. märts 2020, umbes kell 11:35:31
Sissekanne: #5885

Järva-Jaani vanatehnika varjupaiga välialad on avatud, lähtudes hetkel Eestis kehtivatest eeskirjadest.

Muuseumide keskus on hetkel seoses eriolukorraga suletud, kuid riiklike eeskirjade leevenemisel avatakse esimesel võimalusel.

 

Vanatehnika muuseumide keskus - Järvamaa aasta tegu 2019!


27. jaanuar 2020, umbes kell 23:24:10
Sissekanne: #5884

Järvamaa Omavalitsuste Liidu ja Järva Teataja iga-aastase Järvamaa aasta teo rahvahääletusel teenis ülekaaluka võidu vanatehnika muuseumide keskuse valmimine.

Lisa võib lugeda ja videoid vaadata näiteks Järva Teataja veebist.

Suured tänud kõigile toetajatele ja poolthääletajatele!

 

Järva-Jaani tuletõrje 120. aastapäev 27. juulil 2019


17. juuli 2019, umbes kell 16:21:57
PRESSITEADE
Sissekanne: #5883

27. juulil 2019. aastal tähistab Järva-Jaani tuletõrje oma 120. aastapäeva. Järva-Jaani Tuletõrje Selts ja vanatehnika varjupaik korraldavad sellel puhul Järva-Jaani alevis tuletõrje- ja päästevaldkonna suunitlusega tehnikaparaadi koos muude üritustega, mis on ka üheks osaks üleriigilise organiseeritud tuletõrje 100. aastapäeva tähistamisest.

Käesoleva aasta tehnikaparaadil soovitakse kokku saada 120 kõige erinevamat tuletõrje ja päästevaldkonnaga seotud sõidukit, juba täna on osalema registreerunud vägagi erinevaid liikureid alates pritsumehe jalgrattast lõpetades redel- ja voolikuautodega. Julgelt võib tulla kohale ka näiteks sõidukiga, mille kohta osatakse välja tuua seos tuletõrjega või kui paraadil osalejad on näiteks riietunud tuletõrjevaldkonnaga sobivalt, kaasates ka muud pritsumehe varustust.

Ürituse kavas on 27. juulil tehnika näitus Järva-Jaani keskväljakul, paraad Järva-Jaani alevi tänavatel, erinevad töötoad, õhtune simman. Koostöös Päästeameti ja teiste heade koostööpartneritega on välja mõeldud ka üllatusi, mis avanevad üritusel kohapeal.

Tehnika paraadile on veel vabu kohti, seega võib julgelt registreeruda. Lähimat infot leiab Järva-Jaani vanatehnika varjupaiga veebi ja Facebooki lehekülgedelt või peakorraldajalt, Järva-Jaani Tuletõrje Seltsi esimees Tuve Kärnerilt (tel. 51 49 485 või e-post tuve@jjaani.ee )

 

120 aastat Järva-Jaani tuletõrjet


20. jaanuar 2019, umbes kell 16:59:18
2019. aasta tehnikaparaad leiab aset 27. juulil
Sissekanne: #5882

Anname teada selle aasta suurürituse teema, milleks on: 120 aastat tuletõrjet Järva-Jaanis. Selle raames tähistame mitmete ettevõtmistega meie priitahtlike pritsimeeste suurt juubelit, aga ka 20.aasta möödumist Järva-Jaani Tuletõrjemuuseumi avamisest. Killavoorgi on tuletõrjeteemaline: näitusele ja paraadile ootame 120 tuletõrjega seonduvat sõidukit. St, sõidukid peaksid olema valdavalt punast värvi. Kui sõiduki kohta osatakse jutustada seos tuletõrje või päästega, kui sõidukijuht ja/või kaasreisijad on riietatud tuletõrjujale/päästjale vastavasse riietusse, kaasas tuletõrjujale/päästjale iseloomulikud vahendid, siis sellinegi kooslus sobib.

Juubelipidustused kulmineeruvad killavooriga laupäeval, 27.juulil 2019. aastal, kus alevi keskväljakule ja sellele suubuvatele tänavatele üritame ära mahutada 120 tuletõrjega seonduvat (aga ka kummalist!) kulgurit. Toimub isendite näitus, paraad alevi tänavatel, sõidukite ja nende juhtide hindamine ning autasustamine, võistlused, meelelahutuslikud ettevõtmised ja kindlasti ka üllatus! Päeva lõpetab meeleolukas simman koos kõige sinna juurde kuuluvaga.

Täpsem ajakava on koostamisel, jälgige reklaami!

Hea vana(tuletõrje)tehnikasõber! Hakka juba praegu mõtlema ja ette valmistama sobilikku sõidukit killavooris osalemiseks. Kui omal ei juhtu olema, siis võta meiega julgelt ühendust ja vali endale välja varjupaiga kollektsioonist sobilik. Kui aga tead kedagi, kes võib-olla meie kodulehele ei satu, aga oleks asjahuviline, anna palun talle meie ettevõtmisest teada.

Igasugust täiendavat teavet saab:

*e-kiri: tuve@jjaani.ee (Tuve Kärner)
*tavakiri: 73301, Lai 7, Järva-Jaani, Järvamaa
*kõnetraat: 5149485

Infot hakkab jooksvalt lisanduma ka JJVV veebi ja Facebooki lehtedele!


 

Päästetehnika kogu täienes viie sõidukiga


16. oktoober 2018, umbes kell 22:24:00
Sissekanne: #5881

17. oktoober 2018 läheb Järva-Jaani Vanatehnika varjupaiga ajalukku päevana, mil kogu täienes tervelt nelja päästeteenistuse põhiauto ja lisaks ühe paakauto võrra. Päästeametis enam kasutust mitteleidnud sõidukid, millele ka teisi huvilisi ei leidunud, annetati hea meelega säilitamiseks tulevastele põlvedele.

Need viis sõidukit on järgmised:

Eksponaat nr. 458 - Scania L81 kingiti 2000. aastal Rootsi Norrtälje kommuunilt tollasele Hiiumaa Päästeteenistusele ning oli kasutuses nii Kärdla kui Käina komandodes. Viimased kümmekond aastat pruugiti sõidukit Kärdla komando/Hiiumaa piirkonna reservpõhiautona ning seoses uuema tehnika kasutusse võtuga jäi sõiduk riiklikul tasandil üleliigseks.

Eksponaat nr. 459 saab Varjupaigas kokku sarnase eksponaadiga nr. 429. Hollandi kerefirma Doeschot-Rosenbauer poolt päästesõidukiks ehitatud 1987. aasta Iveco Magirus oli pikka aega teenistuses Amsterdami kutselises tuletõrjes, 2005. aastal aga osteti auto Eestisse ning kuni läinud aastani oli sõiduk kasutuses esialgu Tartu, hiljem aga Valga komando reservpõhiautona.

460. eksponaadiks sai 2005. aastal Rootsist Väike-Maarja päästekomandole soetatud põhiauto Volvo F7. Väike-Maarja komandos kasutati sõidukit paar aastat, mil uuema tehnika kasutada saamise järel anti sõiduk üle Mäetaguse (Iisaku) komandole. 2008 sai Iisaku komando omakorda uue põhiauto ning Volvo anti Jõhvi komandole Jõhvi, Kohtla-Järve ja Kiviõli piirkonna reservautoks kutsungiga Jõhvi 13. Ka Jõhvis lõppes auto teenistus umbes aasta eest, pärast Päästeametile uute põhiautode ostmist, mis lubas kasutusse võtta uuemad reservautod.

Uute eksponaatide naelaks on aga ligemale kümme aastat Varjupaiga huviorbiidis olnud Sisu SB140. Soomes 1981. aastal autobussi (!) šassiil ehitatud, kuuekohalise kabiini ja 3000-liitrise veepaagiga tuletõrjeauto oli pikka aega kasutuses Salo linnas. 2004 ostis sõiduki Häädemeeste komando jaoks tollane Pärnumaa Päästeteenistus. 2008. aastal sai ka Häädemeeste komando omale uuema põhiauto ning Sisu anti kasutada Kihnu saarele. 2017. aasta lõpus toodi Kihnu komandole teenistusse aga tuntavalt uuem MAN põhiauto ning Sisu kasutusvajadus kadus. Eestis ainulaadne ja ka Soomes vähelevinud tüüpi sõiduk on seljuures oma 37 eluaasta jooksul läbi sõitnud ainult 9900 kilomeetrit!!

Samuti annetati Varjupaigale 1973. aastal valmistatud endine Alatskivi komando paakauto Scania LS110, mis oli Eestis teenistuses 2005. aastast kuni selle aasta kevadeni, mil Alatskivi komando sai kasutada uue paakauto.

Järva-Jaani Vanatehnika varjupaik tänab Päästeametit sõidukite annetamise eest.

Sisu SB140 2009 Kihnus
Sisu SB140 2009 Kihnus
Foto: Siim Sülla

 Eksponaadi info