Järva-Jaani Vanatehnika varjupaik ja muuseumide keskus
  Info  

  Päevik  

  Eksponaadid  

  Fotogalerii  

  Punane Raamat  

  Muuseumide keskus  

  Jälgi meid:    
  Uusim eksponaat  

  Saadaval  

  Filter:
  Otsi:  
 Sirvi eksponaate 
teraviljakombain
-СК-4 
 Eksponaat nr:  201 
 Väljalaskeaasta:  1972 
 Sõiduki tüüp:  teraviljakombain 
 Šassii №:  743838 
 Tehase nimetus:  Rostovi kombainitehas «Rostselmaš»
(Завод «Ростсельмаш»)
 Riik:  Doni-äärne Rostov, Vene NFSV, NSV Liit 
 Soetatud:  Laine Müür (22. aprill 2007)
Töökorras Eksponaadi juures teostatavad tööd Töötundide arvestus
22. aprill 2007: taas lisandus kolm eksponaati. (25.04.2007)
 Eksponaadi ajalugu   Tootja info   Mudeli info   Tööplaan   Töötundide arvestus 

Algselt kuulus kombain kunagisele Paide rajooni Lenini-nimelisele kolhoosile, töötas majandi Anna osakonnas. 1970.-te aastate lõpul kanti maha ning sattus Nõmme metskonna käsutusse, kombaineriks oli Arne Pääsuke (11.12.1935 -- 02.03.1997). Hiljem, Eesti taasiseseisvudes, tõi A. Pääsuke kombaini Küti tallu Kose lähedal Taga-Võõbul, kus see lõikas vilja veel aastaid. Viimased paar-kolm aastat enne Varjupaika toomist seisis masin siiski kasutust leidmata.

2008. aasta augustis korrastasid kombaini Varjupaiga lõikuspäevaks Varjupaiga kauaaegsed abilised Vello Virks ja Indrek Kääramees. 30. augustil osales SK-4 lõikuspäeval koos SK-5 "Niva", Jenissei-1200-N, kolme Don-1500 ning tänapäevase New Hollandiga.

Meenutab Laine Müür:

"Arne Pääsuke tuli 1970. aasta algul Viljandimaalt Laatrest, Mõisaküla metskonnast siia Nõmme metskonda metsavahiks, elasime koos üle 20 aasta. Ta tuli minu naabervahtkonda (minu vahtkonna nimi oli Vahessaare).

Selle kombaini sai ta Vaksmaa Karla kaudu, kes oli Anna töökojas juhtival kohal; kolhoosi esimees oli sel ajal Toivo Rebane. Tegu oli mahakantud kombainiga. See võis olla 1978.-1980. aasta paiku; seega oli kombain A. Pääsukese käes juba 10...12 aastat enne Eesti taasiseseisvumist. Eks kolhoosi tulid uuemad ja võimsamad kombainid, et vana SK-4 maha kanti.

A. Pääsuke lõikas selle kombainiga vilja Nõmme metskonna maadel. Sel ajal olid suured põllud Pöites, Vanamõisas, Nõmmes...
Eesti iseseisvuse tulles jäi kombain meie talu maadele. 6...7 aastat töötas see kombain küll Küti talu põldudel sügiseti; täielikult seisnud on ehk 2...3 aastat. Arne Pääsuke suri 1997. aastal.

Minu mäletamist mööda lõikas see kombain kolhoosi ajal siin Taga-Võõbu põldudel otra. Kombaineriks oli Mustlast pärit Hillar Saar, kes hiljem lahkus siit mailt. Siin külas oli tol ajal 65 hektarit või veidi rohkem põllumaad.

Pääsuke oli üldse kõva tehnikamees. Kui ta 1970. aastal siia tuli, siis oli mul parajasti "sapikas", mille tõin ise Kiievist 1965. aastal. Ta lõi selle mootori laiali - garaaži laud ja põrand oli igasugu mutreid, polte ja hammasrattaid täis. Ma vaatasin sealt ukse vahelt sisse ja mõtlesin, et see auto küll enam sõitma ei hakka. Aga kokku ta selle pani, läks aega mis läks!
Vaksmaa Karlaga olid nad nagu sukk ja saabas: koos traavisid jahil igal sügisel poole talveni välja. Põdrajaht oli tavaliselt siinkandis minu vahtkonnas, s.t. Vahessaares.

A. Pääsuke oli hea metsamees, jahimees ja ka tehnika oli tal käpas."

Kombain SK-4
Kombain SK-4
Kombain SK-4
Kombain SK-4
SK-4
Algab teekond Taga-Vbult Jrva-Jaani.
SK-4 tehasesilt.
Jrjekorranumber ja Lenini-nim. kolhoosi embleem SK-4 punkril.
SK-4 nidikuplokk
SK-4 juhikoht
Enne eksponaadiks saamist
 Sirvi eksponaate