Järva-Jaani Vanatehnika varjupaik ja muuseumide keskus
  Info  

  Päevik  

  Eksponaadid  

  Fotogalerii  

  Punane Raamat  

  Muuseumide keskus  

  Jälgi meid:    
  Kõik pealkirjad  
  Otsi:  
PäEVIK

Päästeauto DAF
ühel talvekuu päeval umbes kell 15:31:28
543. eksponaat Varjupaigas

24. novembril 2023 täienes Järva-Jaani Vanatehnika varjupaiga kollektsioon Saaremaal tegutseva Mustjala Vabatahtliku Tuletõrjeseltsi annetusega - päästeteenistuse põhiautoga DAF FA1600.

Esimesed 12 aastat oli sõiduk kasutuses Hollandis, Groningeni linna tuletõrjes kutsungiga Groningen 741. Aastal 1995 kingiti auto aga tollasele Tallinna Tuletõrje- ja Päästeametile ning võeti kasutusele Kesklinna komando esimese põhiautona. Ilmselt ei ole liialdus, et enne 1997. aastat, mil osteti esimesed uued Scania baasil "Kärmas Katariinad" võis tegu olla Eesti omadustelt parima päästesõidukiga. Sajandivahetuse paiku anti auto edasi Lilleküla komando algul teiseks, hiljem kolmandaks põhiautoks, 2000. aastate lõpus oli sõiduk lühikest aega ka Keila komando reservpõhiauto.

Seoses amortiseerumise ja uue päästetehnika soetamisega jäi auto Päästeametis kasutuses üleliigseks ning võõrandati aastal 2011 Mustjala VTS-ile. Saaremaal ei olnud auto aga lahingarvel kordagi, lühikest aega kasutati seda teenustöödeks. Viimased enam kui 10 aastat seisis auto Mustjalas kasutuseta, kuid säilis peaaegu komplektsena.

1983 toodetud keskklassi veok ehitati päästesõidukiks Hollandi keretootja Ajax De Boer poolt, Hollandis levinud konstruktsioonina on auto meeskonnaruum juhikabiinist eraldatud ja samas konstruktsioonis veepaagi ja muu päästevarustusega. Kabiini mahub koos autojuhiga 6 päästjat, autol on 2000-liitrine veepaak ja Ziegleri toodetud pump. Jõuallikaks on kuuesilindrine, 160 hobujõuga turbodiisel, auto on tagaveoline ja automaatkäigukastiga. Eestis on teadaolevalt senini olnud lahingarvel kasutuses kõigest kaks DAF-i toodetud päästeautot, teine neist asub Pärnumaal.

Järva-Jaani Vanatehnika Varjupaik tänab Mustjala VTS-i auto annetamise ja Autosert OÜ-d sõiduki Saaremaalt Järva-Jaani transportimise organiseerimise eest.

DAF 1600
DAF 1600 - Mustjalas, 04.06.2023
Foto: Mati Räli

 Eksponaadi info

Järva-Jaani vanatehnika varjupaik avatud 24/7
ühel sügiskuu päeval umbes kell 20:45:38
PILETID JA LAHTIOLEKUAJAD

Järva-Jaani Vanatehnika varjupaika pääseb nüüd mugavalt läbi kaardimaksega iseteenindusvärava. Uus lahendus võimaldab teil varjupaika külastada igal ajal.
Sissepääs asub aadressil Lai tn. 1, Järva-Jaani

Pilet 9.-/ inimene

You can visit us comfortably through self-service gate with card payment. New solution allows you to visit outdoor exhibition any time.
Entrance location: Lai tn. 1, Järva Jaani

TICKET 9.- per peson

Muuseumide keskuse lahtioleku aegadel pääseb Vanatehnika varjupaika ka läbi muuseumi.
Sealt on võimalik soetada ka soodus- ja perepiletid.

01.12.2023 - 28.02.24 on muuseumide keskuse suletud! Avame eelneval kokkuleppel!

Piletihinnad muuseumide keskuses:

TÄISPILET 9.- sisaldab muuseumide keskuse, sh tuletõrjemuuseumi ja erinevate näitusetuba, sõidukite näitusehalli ja vanatehnika varjupaiga külastust. Eelkooliealistele tasuta.

PEREPILET 18.- sisaldab kahe täiskasvanu ja kuni kolme alla 16-aastase lapse külastust muuseumide keskuses, sh tuletõrjemuuseumis ja erinvates näitusetubades, sõidukite näitusehallis ja vanatehnika varjupaigas.

SOODUSPILET 7.- pensionärile ja üliõpilasele, päästetöötajale, kui on võimalik tuvastus

SOODUSPILET 5.- põhikooli õpilasele (7/8-16a), raske puudega külastajatele tõendi ettenäitamisel.

Muusumide keskuse lisainfo: jjmuuseum.ee

Sissepääs, Entrance
Sissepääs, Entrance

Varjupaiga kevadtalgud 2023
ühel mahlakuu päeval umbes kell 17:43:48
6. mail 2023

6. mail 2023 toimuvad "Teeme ära" talgute raames Järva-Jaani vanatehnika varjupaiga kevadtalgud.

Pearõhk on sel korral varjupaiga militaar- ja saunasektorite korrastamisel, mis aga ei välista ka muid tegevusi. Talgude algus ja kogunemine on kell 10:00 muuseumikeskuse ees, aadressil Lai 1, Järva-Jaani.

Pakutakse talgusuppi, muuseumiteed ja kringlit, soovijatele avanevad autosauna ja vesimassaažiduši võimalused.

Lisainfot annab ja talgujuhiks on Tuve Kärner, tel. +372 514 9485 ja e-post tuve@jjaani.ee

Olete kõik oodatud!

Retrokulgurite päevad 2023 - eelteavitus
kuuendal küünlakuu päeval umbes kell 10:24:35
2023. aasta suurüritus on kahepäevane!

Käesoleva aasta suurüritus toimub augustikuu esimesel reedel ja laupäeval 04.08-05.08.2023 ning kannab pealkirja
"Retrokulgurite päevad"
Kutsume kokku eelmisel sajandil toodetud sõidukeid nii idast kui läänest, meenutame 20. sajandi moodi ja riietume vastavalt.
Reedel 04.08.2023 ürituse avamine, öökruiis, simman.
Traditsioonide kohaselt toimub laupäeval Retrokulgurite ja kummaliste kulgurite killavoor.
Laupäeval avatud Järva-Jaani kodukohvikud.
Ürituse täpsem ajakava avalikustatakse hiljem.
Nagu tavapäraselt, on Vanatehnika varjupaigastki võimalik selleks päevaks sõidukeid laenutada. Hakkame peagi kodulehel kajastama juba väljavalitud sõidukeid, lisainfot hakkab peale kodulehe ilmuma ka Facebooki. Kel huvi tekkis meie liikurite vastu, võtke julgesti ühendust.


Maastikusuutlike sõidukite ja kummaliste kulgurite killavoor toimub 6. augustil 2022
kaheksandal heinakuu päeval umbes kell 22:12:43

Käesoleva aasta killavoor toimub augustikuu esimesel laupäeval, 6. augustil 2022 ja kannab pealkirja Maastikusuutlike sõidukite ja kummaliste kulgurite killavoor. Nagu pealkirjast välja loeb - eriti oodatud on sellised sõidukid, millega on võimalik maastikul liigelda.

Nii nagu viimastel aegadel traditsiooniks kujunenud, anname võimaluse ka kõigile kummalistele kulguritele kaasa löömiseks. Kui sõiduk polegi väga kummaline, siis olgu juht vähemalt kummaliselt riides või ise veidi kummaline... Edasine otsustamine jäägu iga killavoorilase valikuks.

Vanatehnika varjupaigastki on tavapäraselt võimalik selleks päevaks sõidukeid laenutada. Hakkame kodulehel kajastama juba väljavalitud sõidukeid. Kel huvi tekkis meie liikurite vastu, võtke julgesti ühendust: 514 9485 või tuve@jjaani.ee (Tuve Kärner).

Lisainfot ja registreerimislingi leiab JJVV veebist -
Registreeru siin!