Järva-Jaani Vanatehnika varjupaik ja muuseumide keskus
  Info  

  Päevik  

  Eksponaadid  

  Fotogalerii  

  Punane Raamat  

  Muuseumide keskus  

  Jälgi meid:    
  Kõik pealkirjad  
  Otsi:  
PäEVIK

Päästetehnika kogu täienes viie sõidukiga
ühel porikuu päeval umbes kell 22:24:00

17. oktoober 2018 läheb Järva-Jaani Vanatehnika varjupaiga ajalukku päevana, mil kogu täienes tervelt nelja päästeteenistuse põhiauto ja lisaks ühe paakauto võrra. Päästeametis enam kasutust mitteleidnud sõidukid, millele ka teisi huvilisi ei leidunud, annetati hea meelega säilitamiseks tulevastele põlvedele.

Need viis sõidukit on järgmised:

Eksponaat nr. 458 - Scania L81 kingiti 2000. aastal Rootsi Norrtälje kommuunilt tollasele Hiiumaa Päästeteenistusele ning oli kasutuses nii Kärdla kui Käina komandodes. Viimased kümmekond aastat pruugiti sõidukit Kärdla komando/Hiiumaa piirkonna reservpõhiautona ning seoses uuema tehnika kasutusse võtuga jäi sõiduk riiklikul tasandil üleliigseks.

Eksponaat nr. 459 saab Varjupaigas kokku sarnase eksponaadiga nr. 429. Hollandi kerefirma Doeschot-Rosenbauer poolt päästesõidukiks ehitatud 1987. aasta Iveco Magirus oli pikka aega teenistuses Amsterdami kutselises tuletõrjes, 2005. aastal aga osteti auto Eestisse ning kuni läinud aastani oli sõiduk kasutuses esialgu Tartu, hiljem aga Valga komando reservpõhiautona.

460. eksponaadiks sai 2005. aastal Rootsist Väike-Maarja päästekomandole soetatud põhiauto Volvo F7. Väike-Maarja komandos kasutati sõidukit paar aastat, mil uuema tehnika kasutada saamise järel anti sõiduk üle Mäetaguse (Iisaku) komandole. 2008 sai Iisaku komando omakorda uue põhiauto ning Volvo anti Jõhvi komandole Jõhvi, Kohtla-Järve ja Kiviõli piirkonna reservautoks kutsungiga Jõhvi 13. Ka Jõhvis lõppes auto teenistus umbes aasta eest, pärast Päästeametile uute põhiautode ostmist, mis lubas kasutusse võtta uuemad reservautod.

Uute eksponaatide naelaks on aga ligemale kümme aastat Varjupaiga huviorbiidis olnud Sisu SB140. Soomes 1981. aastal autobussi (!) šassiil ehitatud, kuuekohalise kabiini ja 3000-liitrise veepaagiga tuletõrjeauto oli pikka aega kasutuses Salo linnas. 2004 ostis sõiduki Häädemeeste komando jaoks tollane Pärnumaa Päästeteenistus. 2008. aastal sai ka Häädemeeste komando omale uuema põhiauto ning Sisu anti kasutada Kihnu saarele. 2017. aasta lõpus toodi Kihnu komandole teenistusse aga tuntavalt uuem MAN põhiauto ning Sisu kasutusvajadus kadus. Eestis ainulaadne ja ka Soomes vähelevinud tüüpi sõiduk on seljuures oma 37 eluaasta jooksul läbi sõitnud ainult 9900 kilomeetrit!!

Samuti annetati Varjupaigale 1973. aastal valmistatud endine Alatskivi komando paakauto Scania LS110, mis oli Eestis teenistuses 2005. aastast kuni selle aasta kevadeni, mil Alatskivi komando sai kasutada uue paakauto.

Järva-Jaani Vanatehnika varjupaik tänab Päästeametit sõidukite annetamise eest.

Sisu SB140 2009 Kihnus
Sisu SB140 2009 Kihnus
Foto: Siim Sülla

 Eksponaadi info