Järva-Jaani Vanatehnika varjupaik ja muuseumide keskus
  Info  

  Päevik  

  Eksponaadid  

  Fotogalerii  

  Punane Raamat  

  Muuseumide keskus  

  Jälgi meid:    
  Kõik pealkirjad  
  Otsi:  
PäEVIK

Vanatüübilise ninaga UAZ-452
teisel mahlakuu päeval umbes kell 17:17:29
250. eksponaat Varjupaigas!

Põlva maakonnas tuli hiljaaegu välja järjekordne Punasesse Raamatusse kuuluv sõiduk - kuni 1966. aastani toodetud mudelite esiosaga UAZ-kaubik. Sõiduki ametlik väljalaskeaasta on 1972 ja tehnilise passi järgi on tegu UAZ-452-ga, tegelik aasta ning ka esimeses elus omatud mudeliindeks on teadmata, igatahes praeguse, nelikveolise UAZ-kaubiku veermikul kombifurgooni kerekuju on sõiduk omandanud Nuia EPT-s. Arvatavasti on tegemist kapitaalremonditud ja esimesena kättesattunud detailidest, mille hulka kuulub vanatüübiline esipaneel, komplekteeritud sõidukiga.

Antud esiosaga sõidukid (tootmisvahemik 1958-1966, mudeliindeksid UAZ-450/451, -A ja -D) on tingituna NSVL aja vanarauaplaanidest ning veoautode eraomandisse müügi keelust jäänud üliharuldaseks kogu maailmas, muuhulgas omandas Venemaa kollektsionäär Dmitri Oktjabrski 2007. aastal ühe ideaalses korras UAZ-450D (nelikveoga madelauto) Eestist. Siinmail on peale Põlvamaal asunu teada veel vaid üks väga halvas seisukorras kerejäänus Läänemaal, samas Põlvamaal asunud isend on komplektne ja sõitma pandav.

Eelpoolmainitud UAZ-i omaniku Marten Salvega sõlmis JJVV eestseisuse liige Kristo Pals kokkuleppe sõiduki omandamiseks 4000-kroonise hinnaga, raha kogumiseks korraldati Auto-Moto foorumis edukalt lõppenud aktsioon. Esialgu oli sõiduk müügis ka osta.ee veebikeskkonnas, oksjon päädis enam kui 50 000 krooni suuruse pakkumisega, mis hiljem osutus aga blufiks.

5. aprillil 2008 toimetati sõiduk Räpina lähedalt Järva-Jaani Vanatehnika Varjupaika, kus sellest sai juubelieksponaat - tänase seisuga on Järva-Jaani Vanatehnika Varjupaiga sõidukikogus 250 sõidukit! Suur tänu kõikidele annetajatele: Toomas Arukask, Raigo Klütsnik, Kristo Pals, Mati Räli, Joonas Kaljulaid, Ivar Lasn, Tarmo Pool, Renno Jeerland, Eno Hermann, Ants Laur, Andres Kortel, Andreas Saluste, Priit Põhjakas, Oliver Kuks, Tarvo Puusepp, Argo Ellisson, Andres Allik, Martti Suur, Peeter Paist, Ants Kirna, Miko Leesment, Hannes Kuus, Peeter Tiisväli, Tõnu Meerits, Heiki Lehtmaa, Riho Siima!

Aktsiooni käigust võib lugeda ka Auto-Moto foorumist.

Vasakult: Andres, Riho, Marten, Tuve ja Ülari
Vasakult: Andres, Riho, Marten, Tuve ja Ülari
Foto: Silver Kuik
Lõunapaus Mellistes
Lõunapaus Mellistes
Foto: Urmet Kaareste

 Eksponaadi info

 Fotogalerii